Minnesstund för Stiga och Stina Fernström

Petrus församlings (tidigare Lukas församling) präst och kyrkoherde Stig-Olof ”Stiga” Fernströms och hans frus Stina Fernströms Minnesfest ordnas lö 14.5.2022 kl 16 Petruskyrkan (Skogsbäcksvägen 15, Helsingfors).

Välkommen med på deras öppna minnesfest. Vi minns deras liv och personligheter, deras passion för mission, evigheten och för att hjälpa dem de mötte. Det blir spännande servering, varma minnen, skratt och tårar, tillfälle att ge av ditt eget goda för framtida projekt i Senegal och förstås själv inspireras av de två missionärernas exempel.

Stiga och Stina startade tillsammans upp ett helt nytt missionsarbete i Senegal, var med om att översätta Bibeln till senegalspråket Serere tillsammans med ett team och medverkade i många olika sammanhang under sin livstid.

Anmälan

Ifall du vill delta kan du anmäla dig via formuläret https://bit.ly/stigastina

För andra frågor kring festen kan du kontakta Ben Fernström, ben(a)paradigm.fi.