Julen 2020

”I samma trakt låg några herdar ute och vaktade sin hjord om natten. Då stod Herrens ängel framför dem och Herrens härlighet lyste omkring dem, och de greps av stor förfäran. Men ängeln sade till dem: ”Var inte rädda. Jag bär bud till er om en stor glädje, en glädje för hela folket. I dag har en frälsare fötts åt er i Davids stad, han är Messias, Herren. Och detta är tecknet för er: ni skall finna ett nyfött barn som är lindat och ligger i en krubba.” Och plötsligt var där tillsammans med ängeln en stor himmelsk här som prisade Gud: ””Ära i höjden åt Gud och på jorden fred åt dem han har utvalt.”” –Luk 2:8-14
 

Streamad Petrusmässa på första advent

29.11 kl. 15 från din hemsoffa
Första advent är snart här och vi inleder adventstiden!I år inleder vi advent i lite annorlunda förhållanden än vanligt, men budkapet är fortfarande det samma.
Församlingens gemensamma Petrusmässa firas på distans, och du kan delta i mässan från din hemsoffa.
Det har varit ett annorlunda och intressant år, men vi har möjligheten att tillsammans se mot julen. Vi inleder väntan på julen tillsammans och sjunger Hosianna, där vi var och en befinner oss.

Följ med streamen här

Delta i Petrusmässan via Petrus församlings facebook

Julens program

Mer information om julens program kommer inom kort.