Vi vandrar mot julen – Kyrkans julkalender

 

Kyrkans julkalender kommer på posten vecka 48

Inne i Kyrkpressen vecka 48 väntar en hälsning från din församling: en julkalender som förhoppningsvis ska skänka både glädje och julstämning i december. Kalendern är gjord för vuxna men är barnvänlig. Efter tidigare års respons innehåller luckorna nu också bilder utöver texter.

De svenska texterna är skrivna av Monica Vikström-Jokela som är författare och TV-redaktör.
– För mig är adventskalenderluckor ett slags ikoner, små fönster mot himlen. Den känslan hade jag som barn när jag öppnade de där pyttesmå luckorna i kalendrar med änglar och glitter. Även om det kanske bara fanns en bild av en trumma eller en nalle inne i luckan, säger Monica Vikström-Jokela som tyckte det var både roligt och utmanande att skriva texter för kalendern.

På baksidan av den svenska kalendern hittar du ett plock bland jultidens program i Helsingfors svenska församlingar.
Mera julprogram från oss i Petrus församling hittar du här:
http://petrusforsamling.net/jul-i-petrus/
http://petrusforsamling.net/de-vackraste-julsangerna/